موازی‌کاری ممنوع، عمانی ها به دنبال صدایی واحدند
به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران ، رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران که به دعوت رییس اتاق مشترک ایران و عمان به همراه سفیر کشور سلطنتی عمان در تهران در مجمع عمومی عادی سالانه اتاق مشترک ایران و عمان حضور یافته بودند گفت اتاق های مشترک بازوی توانمند اتاق ایران هستند و اتاق مشترک ایران و عمان علیرغم مشکلات فراوان و جوانی توانسته با عملکرد شایسته خود، باعث افتخار اتاق ایران شود، که رتبه برترین اتاق در بین دیگر اتاق‌های مشترک، دلیلی بر این مدعاست .
غلامحسین شافعی با گله از اعزام بی برنامه هیئت ها برای رایزنی کار تجاری به عمان گفت تا زمانی که ما اتاق مشترک داریم این اقدامات ناهماهنگ شایسته کشور مانیست که هیات هایی درقالب دولتی و غیردولتی به صورت موازی و بدون هدف اقدام به رایزنی با عمان کنند.
مشاور وزیر صمت و رئیس اتاق مشترک ایران و عمان هم با اشاره به اینکه اتاق ایران و اتاق مشترک یک هدف مشترک دارند و همه امور با هماهنگی هم انجام می‌شود گفت اتاق های مشترک، ثبت شده و تنها تشکیلات قانونی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور هستند و به دنبال منافع شخصی نیستند.

 محسن ضرابی با انتقاد از کسانی که به دنبال منافع شخصی خود و با ایجاد انجمن ها یا نهادهای تحت عنوان انجمن دوستی باعث چندصدایی درعمان شده اند گفت در کنار اعزام بی‌ضابطه هیئت‌ها که باعث سردرگمی عمانی هاشده شکل‌گیری اینگونه انجمن ها نیز غیر از بی اعتباری مجموعه تجاری و اقتصادی ما دستاورد دیگری به همراه نخواهد داشت.
مشاور وزیر گفت برخی از این انجمن ها در کنار بی اعتنایی به کانال ارتباطی اتاق مشترک با عمان، حتی برخی از دستاوردهای مهم از جمله صدور ویزای فرودگاهی را که در پی تلاش سفارتخانهای دو کشور خصوصا زحمات و پیگیریهای سفیر کشورمان در عمان و وزارت امور خارجه انجام شده را به نام خود معرفی کردند که کاری به دور از اخلاق و انصاف است.
 محسن ضرابی گفت اتاق مشترک نماینده اتاق ایران است و هرگونه فعالیت اقتصادی بایستی با هماهنگی و زیر نظر اتاق مشترک در عمان انجام شود چراکه چند صدایی تحت هر عنوانی به اعتبار ما لطمه وارد خواهد کرد وی ادامه داد اتاق مشترک ایران و عمان با آغوش باز از همه ی فعالین اقتصادی ، اندیشمندان و کسانی که تمایل به کمک در زمینه توسعه روابط اقتصادی دو کشور را دارند استقبال می‌کند و دیگر لزومی به این چند صدایی و حرکت های موازی اعزام هیئت ها و تشکیل انجمنهای بی‌هویت نیست .
رییس پارلمان بخش خصوصی هم با تاکید بر این نکته که اتاق‌های مشترک پیش‌قراول حرکت فعالین اقتصادی بخش خصوصی هستند گفت در کشورهایی که اتاق مشترک ایجاد شده است دیگر لزومی به ایجاد نهادهای مختلف تحت عناوین مختلف نیست شافعی افزود سابقه اینگونه انجمن‌های دوستی تنها بین پارلمان کشورها است که این انجمن ها امور فرهنگی و اجتماعی را پیگیری می‌کنند و امور اقتصادی بایستی از کانال اتاق مشترک انجام شود 
رییس پارلمان بخش خصوصی با ابراز خرسندی از برقراری ویزای فرودگاهی، از اتاق مشترک خواستار پیگیری لغو ویزای تجاری عمان شد.
 سفیر عمان در ایران هم در این جلسه ضمن تقدیر از آقای ضرابی و تشکر از دعوت ایشان در این مراسم و تأیید سخنان رئیس اتاق مشترک ایران و عمان گفت ما در عمان با حجم بالایی از اعزام هیات های ایرانی روبرو هستیم اما اینجا اعلام می‌کنیم امیدواریم تمام هماهنگی فعالان اقتصادی ایرانی در عمان از طریق این اتاق مشترک انجام شود چرا که این اتاق مورد تایید ماست و انجام امور از کانال مشخص از طرف ایران می‌تواند ضمن تسهیل کار، زمینه فعالیت تجاری و سرمایه‌گذاری را فراهم کند .
البروانی بااشاره به برقراری صدور روادید بصورت الکترونیکی و در فرودگاه مسقط و همچنین اهمیت مسائل اقتصادی و بانکی کشور گفت دو کمیسیون در این خصوص تشکیل شده که وظیفه آن حل و فصل موانع بانکی و تجاری است.
 سفیر عمان با تشکر از اقدامات اتاق مشترک ایران و عمان اطمینان داده روابط تجاری و اقتصادی و سیاسی بین دو کشور در حال توسعه است و سفارت عمان در تهران با جدیت از هیچ کمکی دریغ نمی کند.
ضرابی در این جلسه از حمایت‌ها و پیگیریهای آقای البروانی تقدیر و تشکر نمود. 
 در ابتدای این جلسه دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان با بیان اهداف تشکیل اتاق مشترک ایران و عمان به منظور افزایش سطح مبادلات دو کشور و احصای موانع و مشکلات گفت استراتژی این اتاق مشترک ایجاد بسترهای اقتصادی ، گسترش توسعه اقتصادی و بهره برداری از بسترهای موجود است .
جمالی در ادامه گزارش جامع ای از عملکرد اتاق مشترک در زمینه های مختلف بخصوص رشد تعداد اعضای اتاق مشترک ارایه کرد و گفت آخرین قوانین مربوط به ثبت شرکت، بیمه، مالیات و مناطق آزاد و قوانین مربوط به سرمایه گذاری خارجی عمان احصا و استخراج و ترجمه شده است که می تواند در اختیار فعالین اقتصادی قرار گیرد.
ارایه گزارش کمیسیون گردشگری و کمیسیون خدمات فنی و مهندسی و بازرگانی اتاق مشترک توسط آقایان خدری و شریفی پور از دیگر برنامه های این مجمع بود و در پایان نیز اعضا به اتفاق آرا موسسه رهیافت حساب تهران را به عنوان حسابرس و بازرس قانونی خانم زهرا مجلسی را به عنوان بازرس علی البدل راانتخاب کردند.