نوروز اقتصادی؛ یادداشت مشاور وزیر و رییس اتاق مشترک ایران وعمان بمناسبت سال نو

 نوروز زبانی فراگیر و عالم شمول است که فهمش هیچ مترجمی نمی‌خواهد؛ بهار ،اوج شکوه طراحی عظیم و بی مانند است که یکی از ملموس ترین نشانه های قدرتش را بی هیچ منتی، به پهنه وسیع این کره خاکی ارزانی می دارد.

 بهار تداوم سخاوت آسمان، خنده گل، فریاد پرندگان، زنده شدن ، طراوت و جوانی است؛ بهار، جوانی است که فارغ از آنچه در کوران سخت زمستان سیاه گذشته است با نگاهی رو به جلو، برای کامیابی های پیش رو، عزمش راجزم می‌کند.

 بهار ،٫کلاس درسی است ارزشمند از رنجها و تجربه ها برای نو شدن؛ برای فاصله گرفتن از ناامیدی؛ اینکه می‌توان سیاهی ها و اشتباهات و ناراحتی ها را فراموش و از نو آغاز کرد.

 اقتصاد ایران نیازمند بهار و نوروز  است. نیازمند حرکتی نو، عزمی نو برای طراوتی هماهنگ. اقتصادی که زمینه‌های رشد و شکوفایی اش فراهم است اما باغبانی اش زیر سوال، که چرا با این همه نعمت و ثروت نتوانستیم اقتصادمان را به شکوفایی و ثمر نزدیک کنیم؛ چرا نتوانستیم طراوت و چابکی بهار اقتصادی را در رگ و پی این سامان جاری کنیم و چراهای بی پاسخ دیگر....

حدود یکسال پیش و در شروع سال 96، مقام معظم رهبری در توصیف سال 95 فرمودند: "تلخی‌هایی داشتیم که عمدتاً مربوط به مسائل اقتصادی است." اکنون  سال ۹۶ با همه فراز و نشیب های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن به پایان رسید اما متاسفانه همچنان تلخی هایی را درحوزه اقتصادی مشاهده می کنیم. اکنون در آستانه نوروز، بار دیگر نگاه ها به اقتصاد است و نیازمند نوروز و روزگای نو در اقتصاد میهن عزیزمان هستیم. اقتصادی که اگر پویا نباشد، بی شک در دیگر حوزه ها دچار مشکلات خواهیم شد.

متاسفانه از سویی اقتصاد ما، همواره متحمل هزینه های گزافی از دیگر رفتارها به خصوص در حوزه سیاسی بوده است و از سوی دیگر، کم توجهی به ظرفیت های بخش خصوصی و تصمیم سازی در فضای بسته بروکراسی اداری، مانع از شکوفایی کامل این ظرفیت ها شده است.

هر چنددر سالیان اخیر از تورم سهمگین رها شده ایم ولی این تحولات کافی نیست و هنوز وارد مرحله رونق اقتصادی نشده ایم و نیازمند برنامه ریزی برای تحرک جدی بخش های مختلف اقتصادی بویژه تولید، خدمات و بازرگانی در بخش های غیر از نفت و گاز هستیم.

در یک اقتصاد زنده فرایندهایی نظیر تاسیس، رشد، کوچک شدن، ادغام یا انحلال شرکت ها امری طبیعی است ولی متاسفانه ریزش اقتصادی در سال های اخیر، بیش از رویش بوده و شاهد آن هستیم که بخش خصوصی مرتب کوچک تر شده و سهم خود در اقتصاد ملی را به بنگاه های دولتی یا سوداگری واگذار کرده و می کند. امید که نشیب سال های گذشته در بهار 97 جای خود را به فراز بدهد و اقتصاد کشور، به ریل اصلی خود بازگردد.

پایان سال 96 به ما یادآوری می کند که در 12 سال گذشته، در اجرای مسوولیت مهم ملی و حرکت به سمت تبدیل شدن ایران به قدرت برتر اقتصادی منطقه در سال 1404، سستی ها و کم کاری هایی داشته ایم. بیش از 60 درصد زمان 20 ساله دستیابی به اهداف افق سند چشم انداز را از دست داده ایم و انتظار می رفت تا کنون، دست کم به نیمی از اهداف سند چشم انداز دست پیدا کنیم که متاسفانه محقق نشده است به همین دلیل باید بکوشیم با فراهم کردن زمینه ظهور و بروز خلاقیت های بخش خصوصی، عقب افتادگی ها را جبران کنیم. طبیعت به ما درس رویش می دهد و چه خوب است که در نوروز 97 به رفع موانع شکوفایی  اقتصاد به مدد بخش خصوصی فکر کنیم و همزمان این شعر فریدون مشیری را با خود زمزمه کنیم که:

ای دریغ از «تو» اگر چون گل نرقصی با نسیم

ای دریغ از «من» اگر مستم نسازد آفتاب

ای دریغ از «ما» اگر کامی نگیریم از بهار...

اینجانب ضمن تبریک نوروز 97 به رهبر معظم انقلاب عموم مردم،فعالین اقتصادی، مسولان ارشد قوای سه گانه، و اعضای محترم اتاق مشترک ایران وعمان آرزو می کنم سال جدید با موفقیت هاو گشایش های جدید همراه باشد.

محسن ضرابی مشاور وزیر و رییس اتاق مشترک ایران و عمان