شرکتهای ایرانی ثبت شده در عمان هیچ تفاوتی با شرکت های عمانی ندارند.

همایش معرفی فرصت های بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و عمان با حضور فعالین اقتصادی قم در این استان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و عمان، مشاور وزیر و رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در همایش معرفی فرصت های بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و عمان در استان قم گفت عمان در حال حاضر امن ترین کشور برای سرمایه گذاری است.

 محسن ضرابی با اشاره به ارتباط دوستانه دو کشور در طی سالهای گذشته گفت عمانی ها با فراهم کردن زیرساخت‌ها و بنادر مجهز و همچنین مناطق آزاد همچون صحار ، امکانات و تسهیلات ویژه‌ای را برای سرمایه‌گذاران ایرانی فراهم کردند که در هیچیک از کشورهای منطقه چنین شرایطی فراهم نیست.  رئیس اتاق مشترک ایران و عمان تسهیل صدور ویزا، ثبت شرکت، برقراری روابط بانکی و‌کارگزاری بانکی و خطوط کشتیرانی را از جمله اقداماتی دانست که با همکاری خوب با عمانی ها در جهت تسهیل روابط تاکنون با پیگیری‌های اتاق مشترک انجام شده است .

محسن ضرابی گفت عمانی ها هم علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند که بی شک سرمایه‌گذاری‌های مشترک، به ریشه دار تر شدن روابط بین دو کشور منجر می شود. مشاور وزیر صنعت معدن و تجارت در امور توسعه همکاری با عمان همچنین از دیگر مزایای این کشور را ارتباط تجاری آنها با ۱۵۰ کشور دنیا دانست و گفت تجار و فعالین اقتصادی ما به راحتی می توانند با صادرات مجدد، کالا و محصولاتشان را به اهداف خود در  اقصی نقاط دنیا ارسال کنند.

 

 ضرابی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در عمان گفت توصیه ما به تجار ایرانی شرکت در نمایشگاههای تخصصی بین المللی در عمان است  که نتیجه مطلوبی داشته باشد.  رئیس اتاق مشترک ایران و عمان با اشاره به اهمیت مطالعه برای ورود به بازار عمان گفت اتاق مشترک آماده ارابه مشاوره به فعالین اقتصادی است . محسن ضرابی از دیگر مزایای عمان را آمادگی همکاری بانکها عمانی با تاجران ایرانی اعلام کرد.

مدیر کل دفتر سلطنت عمان برای همکاری‌های اقتصادی با ایران اثرا هم در این همایش گفت عمان می تواند مکانی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی به کشورهای عربی باشد . عماد الشکیلی با اشاره به انجام مطالعات در زمینه سرمایه گذاری در بخش بهداشت عمان گفت در سال ۲۰۱۶ مطالعات کاملی در زمینه بخش بهداشت عمان صورت گرفته تا مشخص شود در چه زمینه هایی امکان سرمایه‌گذاری وجود دارد. وی گفت دفتر سلطنت عمان برای همکاری اقتصادی با ایران دفتری در بندرعباس دارد که راهنمایی لازم را به فعالان اقتصادی ایران انجام می‌دهد.

 الشکیلی گفت امکان سرمایه‌گذاری مشترک بین تاجران ایرانی و تاجران عمانی وجود دارد و تاجران ایرانی می‌توانند با استفاده از بندرهای عمان،از معافیت‌های تعرفه‌ای برای صادرات به بقیه کشورها استفاده کنند. رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی قم هم ضمن تقدیر از رئیس اتاق مشترک ایران و عمان برای فراهم کردن شرایط ارتباطی با عمان و رفع موانع گفت هیاتی از تجاراستان قم دو هفته دیگر در بخش‌های مختلف همچون صنعتی و گردشگری به عمان سفر می‌کنند.

 ابوالفضل خاکی ضمن اشاره به اینکه با  فراهم شدن این شرایط می‌توانیم صادرات را از قم به عمان افزایش دهیم گفت ما با برگزاری این همایش به دنبال شناخت ظرفیت‌های بازار عمان و جذب سرمایه‌گذاران عمانی به استان قم هستیم  وی گفت شهر قم هفتمین کلانشهر بزرگ کشور است و این شهر ظرفیت‌های زیادی در زمینه گردشگری و کشاورزی نوین دارد.  دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان نیز در این همایش با اشاره به موقعیت اقتصادی کشور عمان، گفت: نرخ رشد اقتصادی این کشور در پایان سال 2016، سه درصد بوده و در سال 2017، در نظر است نرخ رشد صادرات غیرنفتی اين كشور به هفت درصد برسد و میزان اتکا به نفت کاهش می یابد.

آرزو جمالی افزود: نرخ تورم در کشور عمان 1.1 درصد است و از یک ثبات اقتصادی برخوردار است به طوری که با وجود تجربه بحران های اقتصادی، همواره نرخ برابری دلار و ریال عمان ثابت و برابر ٢/٦ مي باشد. وی بیان کرد: عمان به سبب موقعیت راهبردی جغرافیایی و دسترسی به کشورهای آسیایی و آفريقايي با 150 کشور دنیا دارای روابط بازرگانی و تجاری است و بدين ترتيب مي توان از طریق ثبت شرکت ازين پتانسيل بهره گرفت. وی افزود: محصولات چدن، آهن، فولاد، محصولات کشاورزی و میوه، مس، انواع نباتات، روغن های سبک، گندم، قیر، محصولات شیمایی، دام زنده، گوشت و سوخت های معدنی مهم ترین اقلامی است که از ایران به عمان صادر می شود.

جمالی اضافه کرد: همچنین ماشین آلات، وسایل نقلیه سبک، قطعات یدکی، محصولات شیمیایی، معدنی، مواد پلاستیکی و آلومینوم از محصولاتی است که از کشور عمان به ایران وارد شده است.  به گفته وی، ثبت شرکت با 100 درصد مالکیت ایرانی در مناطق آزاد، اخذ اقامت، تسهیلات بانکی و برخورداری از روابط قوی بانکی مزایای حضور بازرگانان ایرانی در کشور عمان است.