استاندار خوزستان خواستار راه اندازی خط هوایی اهواز - مسقط شد

استاندار خوزستان خواستار راه اندازی خط هوایی اهواز - مسقط شد

استاندار خوزستان با ابراز تمایل نسبت به راه‌اندازی خط هوایی اهواز - مسقط گفت : با هدف گسترش روابط اقتصادی میان خوزستان و عمان میز ویژه ای برای عمان در استانداری و اتاق بازرگانی اهواز راه‌اندازی شده است. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز، غلامرضا شریعتی در نشست با سفیر عمان در استانداری خوزستان، اظهار کرد: روابط دو کشور ایران و عمان به گذشته بسیار دور برمیگردد که این ارتباطات از سال 1970 و به طور بسیار گسترده و بدون تنش در سطح عالی و ممتاز برقرار است .

وی افزود: کشور عمان همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران بوده و برادری خود را به اثبات رسانده است . شریعتی با اشاره به ویژگی‌ها، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالای خوزستان در حوزه‌های مختلف، تصریح کرد: خوزستان از استان‌های درجه یک و سطح اول کشور ایران و دارای 1.2 میلیون هکتار اراضی زیر کشت آبی است که سالانه 16 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند و با اجرای طرح 550 هزار هکتاری در برنامه دارد که این رقم را به بیش از 20 میلیون تن برساند .

استاندار خوزستان ادامه داد: منطقه آزاد اروند، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر و منطقه ویژه کشاورزی شوش که هم اکنون در حال راه‌اندازی است، از ظرفیت‌ها و استعدادهای بسیار خوب خوزستان هستند . وی عنوان کرد: براساس مصوبه دولت، برنامه داریم یک شهرک انرژی با مساحت سه هزار هکتار در حد فاصل شهرهای امیدیه و ماهشهر برای صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی احداث کنیم که آلمانی‌ها هم‌اکنون در حال انجام مطالعات این شهرک هستند .

شریعتی ادامه داد: از سرمایه‌گذاران عمانی برای سرمایه‌گذاری در این شهرک انرژی دعوت می‌کنیم. آمادگی لازم برای همکاری‌های مشترک بین کشور عمان و خوزستان را داریم و آن را اعلام می‌کنیم . استاندار خوزستان گفت: امید است خط کشتیرانی بندر خرمشهر- بندر صحار عمان طلیعه و مقدمه‌ای برای همکاری‌های خوب مشترک میان خوزستان و عمان باشد و به تدریج زمینه مراودات بیشتر و رفت و آمدهای بیشتر میان این استان و عمان فراهم شود .

وی افزود: امیدواریم از توانایی‌ها و پتانسیل‌های هم بیشتر مطلع شویم و بتوانیم این همکاری‌ها را گسترش دهیم. در معاونت اقتصادی استانداری خوزستان و اتاق بازرگانی اهواز به منظور تلاش جهت گسترش همکاری و روابط اقتصادی میان خوزستان و عمان میز ویژه‌ای برای کشور عمان راه‌اندازی شده است . شریعتی اظهار کرد: به راه اندازی خط هوایی اهواز-عمان یا حتی اهواز- تهران- عمان علاقمند هستیم. خوزستان دارای داشته‌ها و ظرفیت‌های بسیار و همچنین شرایطی است که می‌توان با همکاری عمان این داشته‌ها را افزایش داد و استعداد بالقوه استان را بالفعل کرد و دو طرف برداشت و همکاری مشترکی در این حوزه‌ها داشته باشند .

استاندار خوزستان عنوان کرد: بخش قابل توجهی از مردم استان خوزستان با مردم عمان زبان مشترکی دارند و این موضوع می‌تواند سطح روابط میان عمان و خوزستان را افزایش دهد و با توجه به سهل‌شدن امکان برقراری ارتباط میان دو طرف، زمینه را برای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک اقتصادی بیشتر خواهد کرد . وی ادامه داد: عرب‌های خوزستان زبان و نژاد مشترکی با عمانی ها دارند و این امر می‌تواند زمینه همکاری میان استان و عمان را افزایش دهد.