ظرفیت های تجاری و سرمایه گذاری عمان در اتاق البرز بررسی شد

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و عمان در ادامه سلسله همایش های معرفی ظرفیت های تجاری و سرمایه گذاری عمان در استان های مختلف کشور، این همایش در اتاق البرز هم برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی البرز هم در این همایش ضمن تقدیر از رئیس اتاق مشترک ایران و عمان و اقدامات و پیگیری های صورت گرفته جهت برقراری ارتباط بهتر و بیشتر تجار و بازرگانان ایرانی با عمانی ها گفت عمان اکنون برگ برنده تجارت ما در منطقه محسوب می شود. بنامولایی همچنین استان البرز را بدلیل همجواری با پایتخت و موقعیت های خاص و حضور تعداد بی شماری از تولید کنندگان ، ممتاز دانست و گفت فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران البرزی باید از موقعیت فراهم شده بازار عمان نهایت استفاده و بهره را ببرند.   

مدیر ارشد بازرگانی بندر و منطقه آزاد صحار عمان هم در ادامه که این همایش به تشریح وضعیت این منطقه و مزایای سرمایه گذاری در آن پرداخت . هیثم بن علی گفت عمان سرمایه گذاری زیادی در منطقه آزاد و بندر صحار انجام داده است و سرمایه گذاران ایرانی به راحتی می توانند در این منطقه سرمایه گذاری داشته باشند. وی معافیت های مالیاتی را از دیگر مزایای فراهم شده در این منطقه برای سرمایه گذاران اعلام کرد. وی گفت در منطقه آزاد صحار حداقل متراژ زمین برای واگذاری000 5 مترمربع بود که با رایزنی های انجام شده و پیگیری های بعمل آمده توسط ریاست اتاق مشترک ایران و عمان این متراژ به 2000 متر مربع کاهش پیدا کرد.

 همت پور مدیر میز ایران در منطقه آزاد صحار بر تعاملات فی مابین اتاق مشترک و مناطق آزاد خصوصا منطقه آزاد صحار اعلام نمود ما تقریبا همه ماهه جلسات بسیار خوبی در رابطه با رفع موانع روابط اقتصادی دو کشور و همچنین ارایه خدمات بهتر به تجار ایرانی با ریاست اتاق ایران و عمان داریم و از این جهت از اتاق مشترک تقدیر و تشکر نمود .

در این برنامه دبیر کل اتاق مشترک ایران و عمان با ارایه توضیحاتی، موقعیت و شرایط کشور عمان در زمینه های مختلف را تشریح کرد.

آناهیتا فرزام ، عمان را کشوری خاص در منطقه برای ایران دانست و گفت این کشور پلی مناسب برای دسترسی به بازار های جهانی است و برای پروژه های دارای توجیه فنی و اقتصادی ، تسهیلات 50 تا 70 درصدی ارایه می کند. وی گفت عمان کشوری امن برای سرمایه گذاری است و دارای رتبه  کسب و کار 48 میباشد و تورمی زیر 3 درصد دارد . دبیر کل اتاق مشترک با اشاره به اینکه بایستی هر روز روابط تجاری خودمان را با کشور پادشاهی عمان افزایش دهیم گفت تا سال 92 که روابط تجاری بر اساس شورای مشترک بود صادرات ما تنها 148 میلیون دلار بود که با ارتقاء شورای بازرگانان به  اتاق مشترک در سال 92 و پیگیری هایی که انجام شده این مقدار به 580 میلیون دلار رسید و این روند همچنان ادامه دارد.فرزام از جمله راه های افزایش حجم مبادلات تجاری با عمان ،استفاده از ظرفیت هایی دانست که در مناطق  آزاد عمان برای سرمایه گذاران ایرانی فراهم شده که تجار ما می توانند در این مناطق شرکت خود را به ثبت برسانند.

دبیر کل اتاق مشترک گفت عمان توافق نامه های خوبی با کشور های مختلف دارد و اکنون با 150 کشور در ارتباط تجاری است که تجار ما به راحتی می توانند از طریق عمان کالاها و تولیدات داخلی را به اقصی نقاط دنیا صادر کنند. وی برقراری خط مستقیم کشتیرانی و ویزا را هم از جمله اقدامات مهم اتاق مشترک دانست و گفت ارتباطات بانکی بین دو کشور که به عنوان دغدغه ای بزرگ مطرح بود با پیگیری های مشترک بانک مرکزی و اتاق مشترک مرتفع شده است . فرزام به فعالین استان البرز توصیه کرد برای اطلاع از شرایط ،تسهیلات و  مزیتهای فراهم شده در عمان با اتاق مشترک ایران و عمان در ارتباط باشند.