سرمایه گذاران خارجی را جذب کنیم نه فراری

همایش معرفی فرصت های تجاری و سرمایه‌گذاری و راهکارهای ورود به بازار عمان ،با حضوررییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان و مدیر کل توسعه کسب و کارهای منطقه آزاد صلاله عمان در اتاق کرمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و عمان ، سید مهدی طبیب زاده، رئیس اتاق کرمان در آغاز همایش، ضمن تقدیر از مهندس ضرابی اقدامات انجام شده توسط اتاق مشترک ایران و عمان را بی نظیر دانست و گفت: حضور پرشور فعالان اقتصادی و مدیران استان در این همایش نشان دهنده اهمیت و ویژگی خاص تجارت با کشور دوست و برادر عمان است. 
سیدمهدی طبیب‌زاده با تاکید بر اینکه عمان از دیرباز تاکنون روابط سیاسی و اقتصادی خوبی با ایران داشته است، اظهار کرد: این پرسش مطرح می شود که با این همه احساس نیاز و استقبال فعالان اقتصادی از برنامه هایی با موضوع بازار عمان، چرا حضور ایرانی ها و کرمانی ها در بازار این کشور بسیار کم است؟ لذا، شایسته است با توجه به زیرساختهای اقتصادی ایجاد شده بین دو کشور، بیش از پیش شاهد حضور فعالان اقتصادی استان در عرصه های تجاری و صادرات مجدد از طریق عمان باشیم.
در ادامه، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران وعمان در این همایش با اشاره به ویژگی های عمان از نظر ثبات اقتصادی ، تورم بسیار پایین ، حکام اندیشمند ،زیر ساختهای مناسب و مردمی قابل اعتماد و دولتی همراه با ایران ،کشوری مناسب برای تجارت و سرمایه گذاری دانست.
محسن ضرابی گفت: عمان در حوزه صادرات، صادرات مجدد، واردات از طریق عمان شیلات، فن آوری های نو، صنعت و گردشگری دارای مزایایی برای کشورمان است. 
محسن ضرابی همچنین با اشاره سرمایه گذاری عمانی ها در دیگر کشورها گفت: چند سالی است که سرمایه‌گذاران عمانی در استان کرمان در قالب سه پروژه در منطقه آزاد سیرجان، منطقه صنعتی جیرفت و بزرگترین پروژه سرمایه گذاری خارجی شهری در شهر کرمان ورود پیدا کرده اند که امیدوارم مدیران دستگاه های مختلف استان کرمان از این پروژه ها و خصوصاً پروژه شهر کرمان مانند گذشته حمایت کنند و اگر هم قرار است کاری صورت گیرد نباید هر روز مطالب و مباحث حاشیه ساز توسط افراد مختلف در مورد این پروژه شنیده شود یا آنگونه عمل نشود که نه تنها عمانی ها بلکه سرمایه گذاران سایر کشورها نیز جرات نکنند برای سرمایه گذاری به استان کرمان مراجعه کنند.
در ادامه این همایش، مدیرکل توسعه کسب و کار منطقه آزاد صلاله عمان نیز به معرفی صلاله پرداخت و گفت: مجموعه تحت مدیریت وی یک نهاد دولتی است و در سال 2006 ایجاد شده است. محسن الوهیبی ادامه داد: صلاله بزرگترین شهر عمان پس از مسقط است و موقعیت جغرافیایی مناسب و 6 ماه بارندگی در سال، این منطقه را سرسبز و با نشاط کرده است.
وی تصریح کرد: از سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در صلاله حمایت می کنیم و این حمایت تنها در اختیار قراردادن زمین نیست بلکه حمایت های بیشتر و کامل‌تری صورت می گیرد. الوهیبی، بیان کرد: در صلاله، فرودگاه بین المللی، بزرگراه بسیار مناسبی برای دسترسی به یمن، امکان ارسال کالا به کشورهای منطقه و سایر کشورهای آفریقایی و آسیایی، وجود 30 سال معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی، عدم پرداخت هر گونه عوارض ورودی و خروجی و دسترسی به بازار 600 میلیارد دلاری منطقه وجود دارد.
گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی پرسش های خود را در رابطه با بازار عمان مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کردند.