کسب ۱۰ درصد از واردات کالا به بازار عمان دور از دسترس نیست

 در نشست تجاری و سرمایه گذاری ایران و عمان در اتاق ارومیه اعلام شد با توجه به حجم بالای ۲۰ میلیارد دلاری واردات عمان، ایران می‌تواند سهم ۱۰ درصدی از بازار این کشور را به خود اختصاص دهد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و عمان  نشست تجاری و سرمایه گذاری ایران و عمان با حضور سفیر عمان، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان،مقامات و فعالان اقتصادی آذربایجان غربی در ارومیه برگزار شد.

 سفیر عمان در این نشست ضمن ابراز خرسندی از بازدید از برخی توانمندی های  آذربایجان غربی در زمینه های مختلف در ارومیه گفت:عمان می تواند یکی از مقاصد صادراتی محصولات حلال این استان باشد به شرط آنکه با جدیت این موضوع پیگیری شود.

البروانی با تقدیر ازتلاش های مجدانه اتاق مشترک ایران و عمان و پیگیری های شش ساله  مهندس ضرابی رئیس آن، موقعیت فعلی دو کشور در تراز تجاری را مرهون آن دانست .
وی با اشاره  به ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان غربی گفت: سفر مونسان وزیر  گردشگری ایران به عمان که در اکتبر انجام خواهد شد زمان بسیار خوبی است برای این استان که در این سفر این استان را به عمان معرفی نمایند

 سفیر عمان همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس اقتصادی ایران و عمان در آبان ماه در تهران پیشنهاد در این اجلاس هم نمایندگانی از آذربایجان غربی حضور داشته باشند.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان هم در این همایش، ضمن تقدیر از میزبانی اتاق ارومیه و مسئولین استانی و همکاری‌های صمیمانه سفیر عمان در ایران و سفیر ایران در عمان و همکاران ایشان گفت:در طی شش سال، از ایجاد اتاق مشترک ایران و عمان و با توجه به اقدامات مختلف انجام شده در زمینه تسهیل مراودات تجاری و بازرگانی و سرمایه گذاری بین دو کشور ،حجم مبادلات تجاری دو کشور از ۲۲۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به یک میلیارد وصد ۶۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

 محسن ضرابی با اشاره به اهمیت کشور عمان برای ایران و صداقت و سلامت گفتار و کردار حکام عمانی در سالهای طولانی در قبال کشورمان گفت: عمان در کنار موقعیت ویژه ،در شرایط کنونی، می‌تواند سکوی پرتاب و پایگاه مناسب و ایمنی برای صادرات مجدد کالاهاو محصولات ایرانی به اقصی نقاط دنیا باشد و بازار مناسبی است که باید سهم بیشتری از آن را به دست آوریم.
 رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان با توجه به زیرساخت های فراهم شده در زمینه ویزا، مراودات بانکی، ایجاد خطوط هوایی و دریایی گفت: از سهم ۰/۷درصدی از بازار عمان درسال۹۲ ،در سال ۹۷ این سهم  به سه و شش دهم درصد رسیده است وی عمان را با وارداتی ۲۰ میلیارد دلاری بسیار با اهمیت خواند که رسیدن به سهم۱۰درصدی از این بازار قابل تحقق است.

 رییس اتاق ارومیه هم در این نشست ضمن اشاره به موقعیت ویژه استان آذربایجان غربی در کشور، به پتانسیل های گردشگری کشاورزی صنعتی و معدنی استان پرداخت.
آقای انتظار با تقدیر از سفیر عمان و رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در خصوص تسهیل ارتباط تجاری و سرمایه‌گذاری دو کشور گفت:آذربایجان غربی در بحث گردشگری از سرمایه‌گذاری‌های مشترک استقبال می کند.
وی با اشاره به علاقه مندی کشورهای جی سی سی به واردات محصولات حلال از آذربایجان غربی گفت: عمان هم می تواند یکی دیگر از مقاصد صادراتی محصولات حلال از این استان باشد.

 آرزو جمالی دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان هم ضمن تشریح کامل شرایط بازار عمان و جایگاه آن در منطقه گفت:اتاق مشترک ایران و عمان با گردآوری قوانین مربوط به چگونگی سرمایه گذاری در این کشور و شرایط ورود به آن تنها مرجع رسمی از طرف کشورمان برای فعالیت های بخش خصوصی در عمان است.
وی با انتقاد از برخی شرکت‌ها که بدون آگاهی، سرمایه گذاران را روانه عمان می کنند گفت: علاقه‌مندان برای حضور در این بازار می توانند برای کسب اطلاعات، با اتاق مشترک ایران و عمان در ارتباط باشند.
 
جلسه پرسش و پاسخ پایان بخش این همایش بود.