آذربایجان غربی آماده و علاقمند به توسعه روابط با عمان

سفیر عمان و رییس اتاق مشترک ایران و عمان که به ارومیه سفر کرده اند ديروز با استاندار آذربایجان غربی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و عمان ، سفیر عمان و رئیس اتاق مشترک ایران وعمان بعد از ورود به ارومیه با شهریاری استاندار آذربایجان غربی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار  استاندار آذربایجان غربی با اشاره به حُسن روابط دو کشور به خصوص در بعد سیاسی گفت: باید از این ظرفیت بالای سیاسی در جهت منافع اقتصادی دو کشور بهره برد.

آقای شهریاری آذربایجان غربی را یکی از استان‌های شاخص در بحث کشاورزی ،معدن وگردشگری برشمرد که می‌تواند با توجه به ظرفیت‌های فراهم شده  اقتصادی چند سال اخیر بین دو کشور با تلاش‌های سفیر عمان در ایران و پیگیری اتاق مشترک ایران و عمان می تواند برای فعالین اقتصادی آذربایجان غربی فرصتی مغتنم باشد که علی‌رغم همه تحریم‌های ظالمانه توانسته اند صادرات خود را توسعه دهند.

 شهریاری از جمله مهم‌ترین فرصت‌های آذربایجان غربی را در کنار کشاورزی معادن و صنایع فلزی،توسعه گردشگری به خصوص گردشگری سلامت عنوان کرد که با سرمایه‌گذاری مشترک می توان به آن دست یافت.
وی  همچنین منطقه آزاد ماکو را هم از جمله پتانسیل‌های آذربایجان غربی نام برد و ضمن تشکر مجدد از سفیر عمان پیشنهاد کرد  در راستای توسعه همکاری های اقتصادی این استان و عمان با همکاری اتاق ارومیه و اتاق مشترک ایران و عمان هیاتی تجاری از ارومیه به عمان اعزام شود.

 سفیر عمان هم ضمن تشکر از میزبانی استاندار آذربایجان غربی به روابط حسنه دو کشور قبل و بعد از انقلاب  اشاره کرد وگفت:این امر می تواند موجب توسعه روابط اقتصادی بیشتر دو کشور شود.

وی گفت در طی ۶ سال گذشته، با همکاری اتاق مشترک ایران و عمان و پیگیری‌های آقای مهندس  ضرابی رئیس این اتاق، موانع و مشکلات بسیاری از مسیر فعالین اقتصادی دو کشور حذف شده است.
 البروانی گفت: کشورش اکنون به عنوان همسایه ای صادق و دوست، تمام زمینه‌ها را برای سرمایه گذاری در خود فراهم آورده است و فرصت خوبی است برای اینکه تجار ایرانی کالا و محصولات خود را در شرایط کنونی از طریق این کشور صادر یا با گواهی مبدا عمانی صادرات مجدد نمایند.
سفیر عمان با ابراز علاقه‌مندی در زمینه توسعه جذب گردشگر گفت: به زودی ملاقاتی بین ارشد گردشگری ایران و مقامات عمانی در مسقط انجام خواهد شد.

 سفیر سلطنت عمان با ابراز خرسندی از حضور در آذربایجان غربی و آشنایی با توانمندی های این استان گفت: با توجه به برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان در آبان ماه در تهران پیشنهاد می کنم نماینده ای  از این استان در آن حضور داشته باشد.
 البروانی  مجدداً با تشکر از آقای ضرابی رئیس اتاق مشترک ایران و عمان به پاس پیگیری و تلاش  های سخت و شبانه روزی وی در  امور ارتباطی فعالین اقتصادی بخش خصوصی دو کشور گفت: امیدواریم روابط فعالین اقتصادی آذربایجان غربی وعمانی هم با همکاری اتاق مشترک و اتاق ارومیه افزایش یابد.

 رئیس اتاق مشترک ایران و عمان هم در این دیدار ضمن تقدیر از میزبانی مسئولین استان آذربایجان غربی و اتاق ارومیه و تشکر از همراهی صمیمانه و بی نظیر سفیر عمان در تهران و سفیر  ایران در عمان برای تسهیل روابط اقتصادی دو کشور گفت: از زمان تشکیل اتاق مشترک حجم مبادلات تجاری دو کشوراز ۲۲۰ میلیون دلار سال ۹۲ اکنون به یک میلیارد و ۱۶۰میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

 محسن ضرابی از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در این سال ها را تسهیل صدور ویزا ، برقراری خطوط مستقیم دریایی و هوایی، تسهیل شرایط سرمایه گذاری و امور بانکی عنوان کرد و گفت: عمان کشوری است رو به پیشرفت با ارتباطات فراگیر با دنیا، که می‌تواند زمینه ارتباط سهل تر کشورمان، با دنیا را برقرار کند.