در دیدار سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با وزیر آموزش عالی عمان مطرح شد

در دیدار سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با وزیر آموزش عالی عمان، آمادگی وزارت آموزش عالی عمان برای مشارکت در برگزاری سلسله کارگاه‌های ارتقای اثربخشی تولید علم و جایگاه دانشگاه‌های عمان در سطح بین‌المللی اعلام شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: به دنبال برگزاری اولین نشست کمیته اجرایی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در خرداد ماه امسال در ایران- شیراز و حضور نمایندگان مناطق مختلف کشورهای اسلامی در این نشست، برنامه‌ریزی در جهت مشارکت بیشتر تمام کشورهای اسلامی در راستای تعامل و همکاری وزرای علوم کشورهای اسلامی برای تقویت شبکه علمی میان دانشگاه‌ها و پژوهشگران جهان اسلام با محوریت ISC آغاز و برنامه‌های عملیاتی برای این کار در نظر گرفته شد.

دهقانی اظهار کرد: از آنجا که در کمیته اجرایی ISC کشور عمان بعنوان نماینده کشورهای اسلامی حضور دارد، لزوم توجه و هماهنگی اجرای این برنامه‌ها با کشورهای عضو امری اجتناب‌ناپذیر است. به این منظور در روز گذشته سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در محل وزارت آموزش عالی در مسقط حضور یافته و با دکتر راویه سعود الابوسعیدی (Rawya Saud Al Busaidi)، وزیر آموزش عالی عمان دیدار داشت و گزارشی از ماموریت، نقش و حوزه‌های فعالیت‌های پایگاه استنادی ISC ارائه کرد.

دهقانی افزود: دکتر راویه سعود، وزیر آموزش عالی عمان در خصوص برنامه‌های کلی نظام آموزش عالی کشور عمان مطالبی همچون توجه به دانشگاه، نیازهای صنعت و پژوهش که از مهمترین آنهاست را اشاره کرد. در این راستا، در خصوص طرح جامع ایجاد شهرک دانشگاهی و علمی در عمان که از پروژه‌های اجرایی این کشور در زمینه آموزش عالی است و نیز شهر سلامت و طب و حضور تمام امکانات مورد نیاز در آن بحث شد. قطعاً در این پروژه بزرگ ضرورت توجه به سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف علاوه بر کمک‌های دولت، مورد نظر است

در ادامه، وی اولویت‌های آموزش عالی کشور در حوزه‌های فناوری اطلاعات، معدن، صنایع تبدیلی، توریسم، شیلات و پرورش ماهی و لجستیک و انرژی پاک را برشمرد و عدم بکارگیری دانش آموختگان در صنایع را یکی از چالش‌های فعلی آموزش عالی نام برد. در همین راستا، تاکید و توجه به آموزش عالی بر مبنای آموزش‌های مهارتی برای تامین نیروهای متخصص مورد نیاز صنعت و بازار مطرح شد.

سرپرست ISC گفت: پیشنهاد تعامل و همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای ارتقای رتبه علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی عمان در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی، معرفی اندیشمندان و محققان برجسته عمانی به جامعه بین‌المللی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی علم‌سنجی و علم‌شناسی برای همه سطوح دانشگاهی مطرح شد. با توجه به سابقه قبلی این مساله، گزارشی توسط دکتر احمد خمیس القطیطی، مدیر روبط بین‌الملل وزارت ارائه شد و از جمله اعلام آمادگی تعدادی از دانشگاه‌ها (حدود ۹ دانشگاه مهم) از جمله دانشگاه سلطان قابوس و دانشگاه ملی برای برگزاری کارگاه ارزیابی و افزایش اثربخشی پژوهش و ارتقای جایگاه بین‌المللی دانشگاه‌های عمان توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با محوریت وزارت آموزش عالی اعلام آمادگی کردند.

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در این نشست دکتر عامر علی ال راواس ( Amer Ali Al-Rawas) معاون آموزشی دانشگاه سلطان قابوس و مشاور وزیر، دکتر فاتن هانی (Faten Hani) رییس پروژه دانشگاه عمان، حجت‌الاسلام نوری شاهرودی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان، دکتر علویان مهر رییس دانشگاه صنعتی شیراز و دکتر اکبر رهیده مدیر دفتر همکاری‌های بین المللی این دانشگاه حضور داشتند.

در این دیدار حاج آقا نوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان، با توجه به جایگاه علمی جمهوری اسلامی ایران نسبت به پتانسیل بسیار بالای همکاری در سطح علمی و دانشگاهی بین دو کشور مطالبی ارائه کرد. همچنین در خصوص علاقه‌مندی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی هر دو کشور نسبت به بکارگیری از ظرفیت بالای علمی ایران در حوزه‌های مختلف علمی از جمله پزشکی، مهندسی و فناوری‌های نوین تاکید کرد.

دکتر علویان مهر، رییس دانشگاه صنعتی شیراز نیز نسبت به معرفی توانمندی‌های این دانشگاه بعنوان تنها دانشگاه صنعتی در منطقه جنوب ایران مطالبی ارائه و در خصوص پیگیری در مشارکت ارائه دوره‌های مشترک دانشگاهی در تمامی حوزه‌های فنی و مهندسی و بخصوص تاکید بر دوره‌های آموزش مهارتی و اشتغال دانش‌آموختگان نکاتی ارائه کرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و رییس دانشگاه صنعتی شیرازدر این دیدار از وزیر آموزش عالی کشور عمان جهت بازدید از پایگاه ISC و دانشگاه صنعتی شیراز دعوت بعمل آوردند. در پایان با توجه به اعلام آمادگی وزارت آموزش عالی، از سالن و امکانات موجود در وزارت آموزش عالی عمان بازدید بعمل آمد و قرار شد ضمن تشکیل کارگروه مشترک برنامه‌ریزی لازم برای ادامه کار صورت گیرد.