توسعه روابط با عمان در سایه افزایش همکاری در زمینه ی شیلات

با حضور مشاور وزیر و رئیس اتاق مشترک ایران و عمان و معاون وزارت کشاورزی و شیلات عمان ،همایش تجاری سرمایه‌گذاری ایران و عمان در حوزه شیلات در اتاق ایران برگزار شد.

 مشاور وزیر و رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در این همایش با اشاره به ایجاد زیرساخت های مناسب جهت تجارت و سرمایه گذاری بین دو کشور گفت در صورت همکاری مشترک در زمینه شیلات و آبزی پروری، شاهد افزایش حجم مبادلات دو کشور خواهیم بود.

 محسن ضرابی گفت: علی رغم همه دشمنی های آمریکا و تحریم های ظالمانه در طی سال‌های گذشته حجم مبادلات دو کشور بعد از ایجاد اتاق مشترک ایران و عمان از ۲۲۱ میلیون دلار در سال ۹۲ با فراهم کردن زمینه‌های تجارت آسان به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۹۷ رسیده است.

رئیس مشترک ایران و عمان ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در سال های گذشته برای گسترش روابط تجاری دو کشور از جمله در زمینه ویزا ،خطوط دریایی و هوایی، روابط بانکی شرایط سهل ثبت شرکت و سرمایه گذاری های مشترک گفت: ایران با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه شیلات و آبزی پروری به دست آورده و جایگاه ویژه ی صید و صیادی در منطقه آمادگی دارد دانش فنی و تجربیات خود را در اختیار عمانی ها بگذارد.

 دراین جلسه معاون وزیر کشاورزی و شیلات عمان با اشاره به روابط تاریخی ایران و عمان در زمینه های مختلف بخصوص تجارت گفت در حال حاضر نیز دو کشور از فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری مشترک برای توسعه روابط بخصوص در زمینه شیلات برخوردارند .

دکترحمد العفوی با تقدیر از آقای ضرابی و اتاق مشترک ایران و عمان که در روند تسهیل روابط تجاری دو کشور نقش بسزایی داشته اند گفت: اکنون حجم ذخیره ماهی مشترک ۲ کشور حدود پنج میلیون تن است که دو کشور با همکاری هم می توانند از این نعمت بهترین استفاده را داشته باشند.

 

 معاون کشاورزی و شیلات عمان با اشاره به اینکه ما با برنامه ریزی در حال حرکت به جلو هستیم گفت: افزایش حجم تولید و توسعه صادرات در اولویت برنامه‌های عمان در بحث شیلات است و آمادگی داریم ضمن استفاده از تجربیات ایرانی ها در زمینه شیلات و آبزی پروری فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در اختیار علاقمندان ایرانی در این زمینه قرار دهیم.

 

 در ادامه همایش تجاری سرمایه‌گذاری ایران و عمان در حوزه شیلات، کارشناسان دو کشور فرصت های تولیدی تجاری و سرمایه‌گذاری در حوزه شیلات به خصوص منطقه آزاد چابهار را تشریح کردند.

 

 دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان هم، عمان را کشوری مناسب برای صادرات مجدد کالای ایرانی دانست و گفت: روابط سیاسی خود کشور می‌تواند زمینه همکاری‌های بیشتر تجار ایرانی به عمان را فراهم نماید.

 جمالی عمان را کشوری با ثبات اقتصادی و تورم کم دانست و گفت: اتاق مشترک ایران عمان می‌تواند با اطلاعات مناسبی که در اختیار دارد تسهیل کننده ی ارتباط فعالین اقتصادی در کشور به خصوص در زمینه ی شیلات و آبزی پروری باشد.

برگزاری جلسات رو در رو بین تجار وبازرگان ایرانی و عمانی پایان بخش این همایش بود.