در دیدار روسای مجلس ایران و عمان مطرح شد:  پیشنهاد خواهر خواندگی بنادر ایران و عمان برای توسعه تجارت دریایی دو کشور.

تهران - ایرنا - رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه امروزه وضعیت منطقه به نحوی است که کشورهای مسلمان از مساله اصلی جهان اسلام که همان فلسطین است غافل شده اند، گفت: باید حواشی به وجود آمده برطرف و توجه کشورها به مسئله اصلی یعنی موضوع فلسطین بازگردد.

 

به گزارش یکشنبه شب ایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی بعد از ظهر امروز در حاشیه اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) با خالد بن حلال بن ناصر المعمولی رئیس مجلس عمان دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر گسترش روابط بین دو کشور گفت: شرایط فیمابین دو کشور همواره مسیر خوبی داشته و این روابط دوستانه باید گسترش یابد.

لاریجانی افزود: وضعیت منطقه امروز به نحوی است که کشورهای مسلمان از مساله اصلی جهان اسلام که همان فلسطین است غافل شده اند که باید حواشی به وجود آمده برطرف و توجه کشورها به مسئله اصلی یعنی موضوع فلسطین بازگردد.

رئیس مجلس عمان نیز در این دیدار با تاکید بر گسترش همکاری ها به ویژه همکاری های اقتصادی بین دو کشور در استفاده از ظرفیت کمیسیون مشترک اقتصادی بین ایران و عمان تاکید کرد.

وی ادامه داد: خواهرخواندگی بین بنادر ایران و عمان یکی از ظرفیت هایی است که می توان در گسترش تجارت بین دو کشور از آن بهره برد.

ناصر المعمولی در ادامه با تاکید بر اینکه رویکرد عمان در مسائل منطقه همواره تاکید بر راهکارهای سیاسی و نه راهکارهای نظامی بوده است، افزود: کشورهایی که جنگ را تجربه کرده اند می دانند که این پدیده چه پیامدهای تاسفباری را به دنبال خواهد داشت و به همین جهت کشور عمان رویکردی ثابت در این حوزه داشته است.

یکصد و چهلمین نشست بین المجالس از ششم تا دهم آوریل (17 تا 21 فروردین) به میزبانی قطر برگزار می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از عزیمت به قطر برای شرکت در اجلاس بین المجالس گفت: در این اجلاس که قریب 200 نفر از روسای مجالس و هیات های پارلمانی کشورها شرکت می کنند، شبیه به مجمع عمومی سازمان ملل است که دولت ها در آن حضور می یابند.