همکاریهای علمی و پژوهشی ایران و عمان گسترش می یابد

 

 

دوحه ایرنا جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در ادامه روند رو به رشد توسعه همکاریهای دو جانبه در تمامی زمینه ها ، روز جمعه هم برای توسعه همکاریهای علمی و پژوهشی توافق کردند.

به گزارش جمعه شب سفارت ایران در مسقط ، این توافق در دیدار حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نوری شاهرودی سفیر ایران و 'تیمور بن اسعد بن طارق آل سعید' معاون دبیرکل ارتباطات شورای پژوهش های علمی سلطنت عمان به دست آمد.

این گزارش افزود : دو طرف در این دیدار پیرامون آخرین تحولات روابط فیمابین در زمینه های علمی هم بحث و تبادل نظر کردند.

شورای پژوهش های علمی، جایگاه و نقش مهمی در زمینه های علمی ، فرهنگی و تصمیم گیری های پژوهشی کشور عمان دارد.

ایران و عمان از روابط سیاسی و اقتصادی مناسبی برخوردارند و طی سال های اخیر همکاری های تجاری دو کشور به دلیل همکاری های بانکی رشد سریعی داشته است.

سلطنت عمان که در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس سیاست مستقلی نسبت به مسائل منطقه و به خصوص همکاری با جمهوری اسلامی ایران دارد ، تلاش زیادی برای آغاز گفت وگوهای تهران و کشورهای غربی برای حل اختلاف بر سر فعالیت های هسته ای به عمل آورد.

هفدمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هم تیر ماه گذشته در مسقط با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان برگزار شد و طی آن دو طرف، توافقنامه ضمانت صادرات را امضا کردند.

با توجه به تسهیلاتی که عمان برای ورود اتباع ایرانی در نظر گرفته است ، در اقدامی متقابل، دریافت روادید سفر به ایران برای اتباع عمانی از اواسط مهر ماه گذشته لغو شد.