برگزاری کنگره جهانی حمل و نقل جاده ای در مسقط

 

کنگره جهانی حمل و نقل جاده ای از تاریخ ۱۵ تا ۱۷ آبان در مرکز نمایشگاهها و کنفرانس های مسقط پایتخت عمان با حضور ۱۱۰۰ شرکت کننده در قالب ۷۷ هیات خارجی برگزار گردید. در این کنگره که به همت اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) به میزبانی وزارت حمل و نقل و ارتباطات عمان و با مدیریت گروه شرکت های لجستیک عمان (ASYAD) برگزار شد، پنج کشور در سطح وزیر حمل و نقل و سایر کشورها در سطوح پایین تر از جمله معاون وزیر حضور یافتند. از جمهوری اسلامی ایران نیز آقای عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری کشور در این اجلاس شرکت نمود.مراسم افتتاحیه با حضور آقای اسعد بن طارق معاون نخست وزیر در امور همکاری های های بین المللی عمان برگزار شد و آقایان احمد بن محمد الفطیسی، کریستین لابروت رئیس اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای و خوزه مانوئل باروسو نخست وزیر اسبق پرتغال و رئیس پیشین کمیسیون اروپا به ایراد سخن پرداختند.

رئیس سازمان راهداری کشورمان در حاشیه این نشست ملاقات ها و گفتگوهایی را با وزرای حمل و نقل افغانستان، آلمان و عمان داشت. وی همچنین طی سخنان کوتاهی، ضمن تشریح وضعیت و جایگاه بین المللی ایران در زمینه حمل و نقل جاده ای، آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران برای پذیرش سرمایه های خارجی در بخش زیرساخت های حمل و نقلی را اعلام نمود.

محور اصلی سخنرانی ها آخرین وضعیت و دستاوردهای مربوط به زیرساخت های حمل و نقلی و لجستیکی کشورها بود و طی دو روز نشست در قالب پنل های مختلف، ایده های حضار در زمینه فناوری های نوین مربوط به این صنعت به اشتراک گذاشته شد. در روز پایانی کنگره نیز بیانیه ای از سوی ایرو و برگزار کنندگان آن صادر گردید.