OK
اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان


به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و عمان, محسن ضرابی, رییس اتاق مشترک, با اشاره به رشد ۵۷ درصدی حجم مبادلات دو کشور در سال گذشته نسبت به سال ۹۹ گفت: در دو ماهه نخست امسال حجم صادرات ایران به عمان با رشد ۱۲۸ درصدی از ۸۹ میلیون دلار از مدت مشابه سال قبل به ۲۰۳ میلیون دلار رسید. همچنین در مدت مشابه, واردات از عمان نیز با رشد ۱۸۷ درصدی از ۴۶ میلیون دلار به ۱۲۸ میلیون دلار و حجم مبادلات دو کشور با ۱۴۵ درصد افزایش از ۱۳۵ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به ۳۳۱ میلیون دلار رسید و در صورت تداوم این روند می‌توان به هدف ۱,۲ میلیارد دلاری در حجم صادرات و حجم مبادلات بالای دو میلیارد دلار دست یافت.
ضرابی در ادامه از راه‌اندازی مجدد خط کشتیرانی بندر شهیدرجایی-بندر صحار با حمایت سازمان توسعه تجارت از هفته آینده خبر داد و گفت: در راستای نقشه راه اتاق مشترک, بر اساس تفاهمی که با شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان توسعه انجام‌شده، بخش عمده‌ای از هزینه حضور شرکت‌های مستقر در شهرکها در نمایشگاه‌های عمان و بخشی از هزینه‌های تبلیغات، ثبت شرکت و برند کالاهای ایرانی در بازار عمان را این شرکت‌ متقبل خواهد شد. در مذاکراتی که با صندوق توسعه ملی صورت‌گرفته، قرار است این صندوق در زمینه تامین‌مالی برای سرمایه‌گذاری مشترک وارد شده و اعتبار فروشنده را فعال و بمنطور پوشش ریسکهای صادراتی, پوشش‌های بیمه‌ای صادراتی جدید نیز در تفاهم‌نامه‌ای با صندوق ضمانت صادرات در نظر گرفته‌شده و برای حل‌اختلافات تجار دو کشور, مراکز داوری به‌جای دادگاه‌ها وارد عمل می شود.
احمدرضا علایی معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه و تجارت نیز با اشاره به تغییرات رویکرد سازمان در دوره جدید,  با بیان اینکه حجم مبادلات دو کشور با وجود روند افزایشی همچنان از ظرفیت خود فاصله زیادی دارد گفت: برنامه ویژه‌ای برای توسعه روابط با عمان داریم. علایی رویکرد سازمان را تغییر نگاه به بخش خصوصی بیان کرده و گفت: در این راستا تلاش کردیم اتاق مشترک را محور و متولی روابط تجاری ایران و عمان و تنظیم کننده آن قرار دهیم و بازخورد مثبتی از این مدل همکاری داشتیم و آن را تبدیل به الگویی در رابطه با سایر کشورها کرده‌ایم. او افزود: رویکرد دیگر ما ایجاد و تقویت کنسرسیوم‌های تجاری در روابط تجاری با کشورهای دیگر است و به جای اینکه شرکت‌ها حضور انفرادی در بازارهای خارجی داشته باشند در قالب کنسرسیوم‌ تجاری با شرکت‌های دیگر و به دور از موازی کاری و به صورت منسجم به بازار کشور هدف وارد می شوند.


1401/03/27

Bookmark and Share   شماره خبر :7531 تعداد بازدید :6623

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload